Office Bearers 2018/19

Office Bearers 2018/19

 

Executive Director : Peter Woodbridge mailto:ebcexecdir@optusnet.com.au

Board Secretary : Neil Lewis mailto:ebcsec@optusnet.com.au

Finance Officer : Diane McFarlane mailto:ebcfinance@optusnet.com.au

Directors : Suzanne Webber, Peter Brain, Roger Williams

 

Bowls Committee :

Mens President : Chair - Greg Bourne

Ladies President : Vice Chair - Barbaraa Sharp

Secretary : (Acting) Barbara Sharp mailto:ebcbowlcom@optusnet.com.au

Bowling Committee : Glen Baskett, Robert Rook, Lynne Fleming, Pauline Bourne, Rachel Atkinson

General Email : mailto::ebc109@optusnet.com.au

 

CLUB APPOINTMENTS :

National Accredited Coaches : 

Co-ordinator : Glen Baskett

Coaches : Claire Baskett, John Bryant, Pamela Bryant, Norm Lewis

National Accredited Umpires :

Co-ordinator : Glen Baskett

Umpires : Barb Cheshire, Suzanne Webber, Ann Pauligk, Glenys Gionis, Margaret Gumbleton, Pamela Bryant

Measurers : Gail Hamilton

 

Bowls Victoria Communications : Neil Lewis

 

Sandbelt Regional Delegates : Suzanne Webber, Glen Baskett

Providor : Margaret Rook

Catering Committee Co-ordintor : Margaret Rook

 

Sponsorship Committee : 

Co-ordinator : Barbara Cheshire

Committee : Heather Redpath, Terry Cheshire, Margaret Rook, Ian Thomas

Social Committee :

Co-ordinator : Rachel Atkinson

Committee : Pauline Bourn, Sally King, Heather Redpath, Robyn Cook

Welfare Officers: Pamela Bryant, Rae Gibbs (Assistant)

Ladies Uniforms : Rae Gibbs

Mens Uniforms : Walter Trupke

Maintenance, Gardens and Safety :

Joint Co-ordinators : Bill Morton and Bill Newman

Maintenance Crew : Bob Darby, John Clark, John Bryant, Ray Smith, Geoff Pearce, Greg Bourne, Alan Seddon, John Paul, Peter Woodbridge

Cleaning Co-ordinator : Margaret Rook

Fund-raising Table : Heather Redpath

Web Page : Julie Bennett (Assisted by Robert Bennett and Barbara Sharp)

Newsletter : Kevin Breen

 

Match Committee :

Co-ordinator : Bob Davies

Committee : Bob Hasler, Bill Morton, Bernie Turnbull, Ruth Rovers, Judy Munn, Rae Gibbs, Robert Rook, Graham Unwin, Walter Trupke, Barbara Sharp

Tournament Committee :

Co-ordinator : Rachel Atkinson

Committee : Robert Leitch, Barbara Cheshire, Margaret Rook, Mary Weston, Barbara Sharp

Club Championship Co-ordinators : Greg Bourne, Barbara Sharp

Saturday Selection : Andrew Benson (Chair) Greg Bourne, Tricia Comerford, Jeanette Barrett, Rachel Atkinson.

Late Withdrawals for Saturday Pennant : Ring Andrew Benson : 9773 2147/0417143711

Midweek Selection : Margaret Gumbleton (Chair), Alan Cousens, Margaret Rook, Shirley Simpson, Gail Hamilton

Late Withdrawals for Midweek Pennant : Ring Margaret Gumbleton (Womens Only) 0418356970. Alan Cousens (Open Only) 0419008867

Tuesday Night Pennant Selection : Greg Bourne - 8743 0668/0407731484. Diane Cameron - 9772 5433/0414991915